Strona GłównaAktualnoœciTowarzystwoMuzeum PrzyrodyDrozdowo- Koœciół- Cmentarz- Szkoła- Poczta- Dwór- Browar- Straż pożarna- Fauna i floraLutosławscyRoman DmowskiKontaktHerb

DWÓR

   Rodzina Lutosławskich mieszkała w Górnym Drozdowie, gdzie jeszcze za czasów Wincentego Jakóba stał Stary Dwór.
   W okresie narzeczeństwa w liście Franciszka Lutosławskiego do narzeczonej Marii Szczygielskiej z 1862 roku znajdujemy prośbę o zgodę na tymczasowe zamieszkanie w nowym czwartaku, gdyż dom jego rodziców nie nadaje się już do remontu i trzeba będzie postawić nowy dwór.
   Zgodnie z zasadą, że nic nie jest tak trwałe jak tymczasówki - czwartak pierwotnie przystosowany dla młodych Franciszków Lutosławskich, a następnie rozbudowywany w miarę potrzeb - był siedzibą rodzinną do 1939 roku.
   Nowy Górny Dwór, mimo różnych projektów, nigdy nie powstał.
   Gdy po śmierci Franciszka Lutosławskiego, jego synowie namówili swego brata Stanisława, do powrotu do Drozdowa i poprowadzenia gospodarstwa uzgodnili, że zamieszka on w Dolnym Drozdowie.
   Dla Stanisława i jego rodziny został wybudowany nowy dom, prawdopodobnie zgodnie z projektem Franciszka Lilpopa.
   Do lepiej zachowanej północnej części Starego Dolnego Dworu, dobudowano piętrową willę. Pracę ukończono w 1895 r. O wystrój domu i ogród dbała głównie Maria Stanisławowa Lutosławska, która miała duże zdolności artystyczne. W przeciwieństwie do Górnego Dworu, gdzie umeblowanie było raczej proste, a dzieci wprowadzały swoje porządki - Dolny Dwór we wspomnieniach rodzinnych był zawsze wytworny i lśniący czystością.
   Dzisiaj Górnego Dworu już nie ma, ogród zajmują tunele foliowe i tylko wejście do piwniczki pamięta dawne czasy, a w Dolnym Dworze mieści się Muzeum Przyrody.

 

do Do górygóry

 
Projekt pierwotny strony powstał dzięki design:::iris
Obecnie wszelkie uwagi proszę zgłaszać do Olgierda Witkowskiego